A SZÉP Kártya, avagy a Széchenyi Pihenő Kártya létrehozásának ötlete először 2010-ben merült fel, amikor a Széchenyi Klub Gazdaságfejlesztő Társaság utalványtípus létrehozására tett javaslatot, mely bankkártya-terminálokon keresztül használható, mely jól illeszkedik a cafeteria-rendszerhez, ugyanakkor rendkívül megbízható, egyszerű és olcsó használhatóságot tesz lehetővé. Az utalvány szempontjából fontos tényező volt, hogy az állami kedvezményeket elsősorban a turizmusba csoportosítsa, így segítve a gazdaság növekedését.
A SZÉP Kártya alapos előkészítés után, 2011 nyarán került először bevezetésre. A munkáltatók általa kedvezményesen, akár 300 ezer forintot is juttathattak a szálláshely-szolgáltatók által elfogadható SZÉP Kártyára. A 2012-es évben tovább bővült a kártya hatóköre. Lényegi változás volt, hogy a kedvezményes juttatásként adható keretet 450 ezer forintra növelték.
A Széchenyi Pihenő Kártyát a munkáltatóknak kell igényelniük, majd kiváltaniuk munkavállalóik számára. Ez számukra díjmentes. Az átutalt összeget a munkavállaló teljes egészében megkapja, sőt a munkáltatónak is csak 30,94 százalékos adó- és járulékterhet kell megfizetnie. A kártyára utalt összeg teljes egészében felhasználható a belföldi szálláshelyek, és belföldi utazási szolgáltatások kifizetésére, melegétel vásárlásra, valamint rekreációs és szabadidő szolgáltatások vásárlására.
A SZÉP Kártya 3 alszámlája kezeli a lehetséges felhasználási területeket:
• A szálláshely-szolgáltatási alszámlára a munkáltatók kedvezményesen évi 225 ezer forintot utalhatnak át. Innen csak és kizárólag a szálláshelyek, valamint a belföldi utazások árát lehet fedezni.
• A rekreációs alszámlára kedvezményesen átutalható keret évi 75 ezer forint, amelyet szórakoztató és kulturális intézményekben (állatkert, vidámpark, színház, múzeum, hajózás) valamint az egészségmegőrzést szolgáló szolgáltatásoknál (szaunákban és gőzfürdőkben, gyógyfürdőkben, edző- és fitnesz termekben, lovaglásnál, hazai sípályákon, valamint szoláriumokban és fogyasztó- és karcsúsítószalonokban) lehet felhasználni. Belföldi szálláshely költsége ezen alszámláról is fizethető!
• Az évi 150 ezer forintos kedvezményes kerettel rendelkező melegétel alszámláról éttermekben, büfékben, menzákon lehet költeni. Ezen keretből szintén lehet fedezni belföldi szálláshelyek költségeit is.
A SZÉP Kártyára év közben bármikor – akár jutalom-szerűen – is átutalhatnak a munkáltatók, miközben természetesen lehetőség van a bérkiegészítésként adott, megszokott havi átutalásokra is.
A kártyát készpénzfelvételre nem lehet használni, és kizárólag a kormányrendeletben meghatározott szolgáltatások ellenértékét lehet vele kifizetni. A fizetésre az elfogadóhely választása illetve lehetőségei szerint 3 módon van lehetőség: banki POS kártyaterminálokon vagy internetes felületen keresztül, illetve akár telefonos ügyintéző segítségével.
A SZÉP Kártya kibocsátásáról és elfogadásáról szóló kormányrendelet szerint a kibocsátóknak szigorú követelményeknek kell megfelelniük, országos hálózattal kell rendelkezniük és minden 35 ezer főnél nagyobb településen szükséges olyan fiókintézményt működtetniük, ahol lehetséges a személyes ügyintézés. Fontos kritérium a bankkártya-kibocsátási és a cafeteria üzemeltetési tapasztalat is, ám bármely olyan pénzügyi intézmény csatlakozhat, amely megfelelő banki háttérrel rendelkezve eleget tud tenni a kritériumoknak.
A kormányrendelet meghatározza, hogy a kártya a munkáltatóknak és a munkavállalóknak sem kerülhet semmibe (a társkártyáért, vagy az elvesztett kártya pótlásáért lehet maximum 1500 forintos díjat felszámolni), de az elfogadóhelyek esetében sem lehet 1,5 százaléknál magasabb jutalékot kérni. A kormányrendelet értelmében a bankoknak biztosítaniuk kell az átjárhatóságot, vagyis saját elfogadóhelyi hálózatukban a mások által kibocsátott kártyákat is el kell fogadniuk. Ez az átjárhatósági rendszer még finomításra szorul, de a tervek szerint az utazási főszezonra már gördülékenyen fog működni.
forrás: http://otp.szepkartya-elfogado.hu/mi-is-az-a-szep-kartya